strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Broszura okolicznościowa "Spacerem po Naramowicach. Dawniej i dziś."

Na Naramowicach lat temu » Spotkania z historią » Broszura okolicznościowa "Spacerem po Naramowicach. Dawniej i dziś."

 

Folder zatytułowany „Spacerem po Naramowicach. Dawniej i dziś”, wydany został przez Radę Osiedla, z okazji 650-lecia Naramowic. Zespół redakcyjny przedsięwzięcia tworzyli: Paweł Nowak, Maciej Stachowiak, Elżbieta Skrzypczyńska i Anna Wachowska-Kucharska. W efekcie ich pracy, poszukiwań, zapału i entuzjazmu, powstał pierwszy swoisty przewodnik po Naramowicach, który stać się może wspaniałą inspiracją do kolejnych badań i wydawnictw dotyczących naszej okolicy.

 - Folder o Naramowicach ma dla mnie osobiście bardzo dużą wartość, ponieważ jest to pierwsza publikacja, która opisuje historię i pokazuje miejsca tej części miasta, w której żyjemy.  – mówi Paweł Nowak. - Od ponad 10 lat mieszkam na Naramowicach, nawet przez ten niedługi stosunkowo czas bardzo się one zmieniły. W folderze staraliśmy się opisać już same początki tego miejsca, pokazać ludzi z nim związanych. Chciałbym bardzo, aby pełnił on rolę edukacyjną dla naszych dzieci, sprawiał że będziemy z nimi rozmawiać o dzielnicy, w której się urodziły i żyją. Przekazane w nim treści powinny zachęcić nas do niejednego rodzinnego spaceru, gdzie na żywo poznamy naszą małą ojczyznę. Obiecałem to właśnie swoim synom.

Czasami szukamy ciekawych ludzi i miejsc gdzieś daleko, a okazuje się że są bardzo blisko nas. Folder o Naramowicach ma być przewodnikiem, który pomoże odnaleźć i tych ludzi i te miejsca.

- Jednym z impulsów, które nami kierowały podczas prac nad folderem - opowiada Maciej Stachowiak -  była chęć popularyzacji zarówno ciekawej i bogatej historii Naramowic, jak również przedstawienie atrakcyjnych miejsc przyrodniczych. Wszakże historia Naramowic – naszej małej ojczyzny – sięga czasów Piastów i Jagiellonów. Folderem tym chcemy utrwalić w świadomości i pamięci miejsca, które już odchodzą w zapomnienie, są wchłaniane przez kolejne osiedla, a kiedyś były chlubą Naramowic – jak dawny pałac z zespołem parkowym, czy też znane w całej Polsce Państwowe Gospodarstwa Ogrodnicze Naramowice wraz z Mleczarnią. Nie mogliśmy również zapomnieć o krótkim przedstawieniu osobowości ważnych dla Naramowic, a także Poznania i Wielkopolski. Nasze wydawnictwo jest tylko zasygnalizowaniem i telegraficznym przedstawieniem tej ciekawej historii. Oczekujemy, że wzbudzi ono większe i bardziej dogłębne zainteresowanie oraz będzie zaczynem dla powstania kolejnych publikacji o Naramowicach.

Na uwagę czytelnika zasługują również interesujące i rzadkie zdjęcia, zaprezentowane w folderze. Ich znaczenie podkreśliła Elżbieta Skrzypczyńska:

- Szukaliśmy przede wszystkim w albumach rodzinnych. Chcieliśmy pokazać, jak kiedyś mieszkańcy spotykali się przy wspólnym stole. Od wiosny do jesieni, kiedy tylko sprzyjała pogoda, do spotkań w sąsiedzkim gronie najlepszy był ogród. Tu można było porozmawiać o kłopotach, radościach, wymienić się doświadczeniami. Zdjęcie w ogrodzie przy Sarmackiej dokładnie oddaje atmosferę tamtych lat. Obraz tych spotkań sąsiedzkich do dziś mi towarzyszy jako wspaniałe wspomnienie z dzieciństwa. Wspólny czas po pracy, kiedy dziadkowie, rodzice, sąsiedzi siadywali przy stole, a wokół biegały bawiące się dzieci. To było prawdziwe życie towarzyskie, integracja społeczna i sąsiedzka. Dzisiejszy telefon, laptop czy nawet fora internetowe z pewnością nie zastąpią tamtej, bezpośredniej komunikacji.

- Jakość niektórych zdjęć nie była wystarczająca do tego, aby wykorzystać je w publikacji – dorzuca Anna Wachowska-Kucharska – Szukaliśmy nowych, zmienialiśmy. Zajęło to więcej czasu niż się spodziewaliśmy. Okazało się, że nie ma źródeł, z których moglibyśmy kompleksowo skorzystać. Do tej pory w Kronikach Miasta Poznania nie ukazały się dokumenty dotyczące Naramowic. 

Folder jest znakomity, ale niezbyt obszerny. Porusza wiele tematów, które aż proszą się o rozwinięcie i nasuwają czytającemu moc nowych, inspirujących skojarzeń. To świadome założenie zespołu redakcyjnego, który stworzyli: Paweł Nowak, Elżbieta Skrzypczyńska, Maciej Stachowiak, Anna Wachowska-Kucharska. Współpracowali: Michał Kucharski, Maciej Moszyński, Eleonora Winiarska.

(kb)

Nakład jest już wyczerpany, ale każdy, kto chciałby obejrzeć i pobrać folder o Naramowicach, niech zajrzy tutaj:

https://issuu.com/radaosiedlanaramowice/docs/spacerem_po_naramowicach?fbclid=IwAR1xKcC0tfy9heK7z-AzJCWFedFw-bXB_QvpcV1jTPKyQGugEmifqS_2Q3U