Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

Strona Główna » Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

Znajdujący się na Naramowicach Poznański Park Naukowo-Technologiczny zachęca do skorzystania z programu Erasmus for Young Entrepreneurs.

Najlepiej uczyć się przez praktykę. Szczególnie prowadzenia biznesu. Wojtek Krawiec wyjechał na sześć miesięcy do Włoch, aby tam przyjrzeć się zasadom prowadzenia zrównoważonego biznesu. Dzięki jego pomysłom i zaangażowaniu, firma specjalizująca się w wycieczkach rowerowych wprowadziła zupełnie nowy produkt - wycieczki rowerowe dla osób niewidomych. 

- Udało nam się przeprowadzić próbne wycieczki z naszymi niewidomymi przyjaciółmi z Salento, przetestować trasy i programy wycieczek. Oferta została zaadoptowana do rynku lokalnego i krajowego, na którym działa mój gospodarz, włoska firma „Salento Bici Tour” – mówi Wojtek Krawiec.

Do Salento Bici Tour Wojtek trafił dzięki programowi Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. EYE to jedna z wielu odmian popularnego ERASMUSA znanego chociażby z międzynarodowych wymian studenckich. EYE adresowany jest jednak nie do osób studiujących, ale do przedsiębiorców. I wbrew nazwie – nie tylko tych młodych. Program łączy bowiem doświadczone firmy z młodymi przedsiębiorcami lub wręcz pomysłodawcami (aby wziąć udział w programie wystarczy dobry biznesplan). Jest jednak tak pomyślany, żeby na współpracy skorzystały obie strony.

Współpraca trwa od 1 do 6 miesięcy, a koszty pobytu młodego przedsiębiorcy pokrywa Komisja Europejska. W tym czasie Młody Przedsiębiorca aktywnie uczestniczy w codziennej działalności firmy-gospodarza. Zyskuje doświadczenie biznesowe i cenne kontakty, a Host Entrepreneur – pogłębioną wiedzę o zagranicznym rynku, cennego partnera, unikatową technologię lub możliwość wyszkolenia potencjalnego przedstawiciela swojej firmy za granicą. 

- Opracować swój własny biznesplan, stworzyć konkretną strukturę wokół pomysłu na którym mi bardzo zależy, potem skonfrontować go z rzeczywistością, pod okiem doświadczonych przedsiębiorców? Jasne, że tak! Dodatkowo nie ryzykuję w zasadzie niczym, poza ewentualnym rozczarowaniem. Ale i to nie powinno być większym problemem.  Nawet jeśli dowiem się, że plan okazał się niedopracowany lub rynek nie jest w stanie go przyswoić- to lepiej teraz, podczas programu EYE , niż gdybym postanowił rzucić się na głęboką wodę jednak samemu – dodaje Wojtek Krawiec. 

Kluczem do sukcesu i udanej współpracy w ramach EYE jest odpowiednie dobranie firm. Choć program trwa tylko kilka miesięcy, warto, aby obie strony przystępując do niego określiły wzajemne cele długoterminowe – wtedy wyjazd/przyjęcie Młodego Przedsiębiorcy ma sens. Pomaga w tym koordynator EYE, Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Dobiera młodych przedsiębiorców oraz Hostów w pary, tak, aby oczekiwania obu stron zostały spełnione.

Aby wziąć udział w programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców skontaktuj się z koordynatorem programu, Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, pisząc na adres erasmus@ppnt.poznan.pl lub dzwoniąc 61 8279 710. 

Więcej informacji o EYE znaleźć można na stronie www.ppnt.poznan.pl/erasmus 

oraz www. https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/