Jak wybrać z głową kurs prawa jazdy?

Strona Główna » Jak wybrać z głową kurs prawa jazdy?

Stajesz przed trudnym wyborem kursu na prawo jazdy? Nie wiesz jaką szkołę wybrać? Gdzie szukać informacji o szkołach jazdy działających w Poznaniu? 

Od czerwca 2018 roku szykują się duże zmiany dla młodych kierowców, dlatego warto zrobić kurs do tego czasu i uniknąć obostrzeń dla młodych kierowców takich jak jazda z zielonym listkiem, obowiązkowe szkolenia w WORD oraz na płycie poślizgowej, ograniczenia prędkości dla młodych kierowców. Zmieni się dużo i będą to uciążliwe zmiany dla osób, które zostaną kierowcami po zmianie przepisów. 

W Poznaniu działa wiele szkół jazdy, ale jak odróżnić te dobre od tych naprawdę złych, które kuszą tylko niską ceną i żerują na niewiedzy kursantów? Cena kursu nigdy nie powinna być decydującym kryterium przy wyborze szkoły jazdy. Lokalizacja to ważna kwestia tak jak i ilość pojazdów szkoleniowych i liczba zatrudnionych instruktorów. 

Pieniądze to nie wszystko! W Poznaniu można zrobić kursy w cenie 900 zł oraz 1900 zł. Taka rozbieżność cenowa nie jest przypadkowa. Jeżeli kurs kosztuje tyle co NIKE AIR MAX - to chyba słabo. Kurs to przynajmniej 30 godzin jazd oraz materiały do nauki; pomyśl, ile kosztowałoby jeżdżenie 30 godzin TAXI lub UBERem po Poznaniu. Pomyśl - czy chciałbyś być uczony przez zmęczonego instruktora, który pracuje za marne grosze, bo jego szef robi tanie kursy? Często szkoły jazdy zachęcają niską ceną kursu i nagle okazuje się, że za wszystko musisz płacić, albo zostaniesz oszukany i godzina jazd będzie liczona jako 45 minut, a nie jako 60 minut. Instruktor będzie się ciągle spóźniał, będzie jeździł wciąż na plac, albo wiecznie chodził do toalety. Jak auto stoi, to paliwo się nie spala i wtedy kurs może być tańszy. W Poznaniu są szkoły jazdy, które dzięki taki praktykom bardzo dobrze funkcjonują i mają wieczną promocję. Ogłaszają się jako „najtańsze prawko w mieście”.

Samochody szkoleniowe to obecnie KIA RIO - takimi autami dysponuje WORD Poznań, więc warto na takim właśnie samochodzie uczyć się jeździć. Dobrze, jak szkoła jazdy ma kilka samochodów szkoleniowych, wtedy możesz nauczyć się „sprzęgła”. Na egzaminie na prawko nie wiesz na jakie KIA trafisz, a w każdym aucie sprzęgło trochę inaczej bierze. W dobrych szkołach jazdy samochody są nowe, czyste, w środku bardzo zadbane. Topowe szkoły jazdy mają auta w identycznych wersjach jak WORD Poznań, co gwarantuje możliwość uczenia się autemdokładnie takim samym jak na egzaminie. Szkoły z niską ceną uczą na starych zużytych Renault Clio, mamiąc kursanta, że to super auta, a Kia koreańskie nie wiadomo co. 

Lokalizacja szkoły jazdy jest bardzo ważna. Oczywiście każdy chciałby mieć szkołę pod nosem, wychodzę z klatki. a tu eLka czeka na mnie. Pamiętaj - jeżeli instruktor oferuje możliwość podwożenia i odwożenia, to odbędzie się to kosztem twojego czasu na naukę. Ty mieszkasz na Grunwaldzie, ale będziesz musiał kogoś odwieźć na Rataje a potem po kogoś pojechać na Sołacz. W ten sposób jazdy wyglądają jak przewóz Uberem, a nie kurs na prawo jazdy. Word Poznań ma swoją siedzibę na Winogradach i tam odbywają się egzaminy. Najlepiej jest poszukać szkołę jazdy na Winogradach. Zwróć też uwagę, czy plac manewrowy znajduje się w strefie egzaminacyjne - po co tracić cenny czas na jazdę w korku na plac na drugi koniec Poznania, jeżeli możesz poszukać szkołę jazdy która ma salę, plac oraz zaczyna i kończy jazdy w strefie egzaminacyjnej. Może będziesz musiał dojechać MPK na zajęcia, ale podczas nauki jazdy twój czas będzie poświęcony faktycznie tylko na naukę jazdy, a nie co innego.

Duża, czy mała szkoła jazdy to często dylemat. Najlepiej wybrać szkołę jazdy, która na portalach branżowych ma dobre opinie rozłożone w czasie. Jeżeli 20 opinii jest dodanych w jednym dniu, to może budzić podejrzenia. Popatrz na stronę szkoły jazdy, na jej Facebooka, na opinię na portalu superprawojazdy.pl i zobacz co inni kursanci piszą o szkole. Dobre szkoły jazdy mają na swoich stronach internetowych wszystkie informacje dotyczące oferty oraz podpisują umowę z kursantem, co daje gwarancję, że szkoła działa legalnie.

Kurs prawa jazdy pamięta się przez całe życie, fajnie jak będą to miłe wspomnienia zakończone możliwie szybko zdanym egzaminem.

Życzę powodzenia przy wyborze szkoły jazdy oraz trzymam kciuki za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy.

Marcin Zygmunt