Nadleśnictwo ostrzega!

Strona Główna » Nadleśnictwo ostrzega!

 

Z ogniem w lesie nie ma żartów. Przed nami lato, wielu z nas będzie korzystało z wypoczynku w lesie: wycieczek rowerowych, pikników, spacerów. Pamiętajmy, aby wypoczywać i regenerować siły, nie naruszając jego harmonii.

Ze statystyk Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP wynika, że od początku roku w polskich lasach wybuchło 1900 pożarów! Główną ich przyczyną jest ludzka nierozwaga. Ponad 90% pożarów powstaje w wyniku nieświadomej lub świadomej działalności ludzkiej. Dla porównania – awarie linii energetycznych powodują tylko 2,5 % pożarów w lasach.

Służby leśne oraz strażacy apelują do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To od nas samych w głównej mierze zależy nasze bezpieczeństwo, a także trwanie lasu dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, iż płonie on szybko, natomiast jego odnowienie, by móc ponownie cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury, trwa nawet 100 lat.   

Jak działa ochrona przeciwpożarowa?

Ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznie działającym systemie, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie pożarów, alarmowanie odpowiednich służb ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczej. Na terenie poznańskiej dyrekcji wyznaczono:

• 25 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, rozmieszczonych w każdym z 25 nadleśnictw RDLP w Poznaniu; 

• sieć 43 dostrzegalni przeciwpożarowych, z których prowadzi się obserwację lasu, jak nasza na Dziewiczej Górze;

• sieć 12 punktów prognostycznych i pomocniczych, wyposażonych w odpowiednią aparaturę do pomiaru wilgotności ściółki sosnowej i powietrza, w których określa się aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu;

• sieć łączności radiotelefonicznej,

• sieć dojazdów pożarowych,

• bazy sprzętu do gaszenia pożarów lasu,

• sieć punktów czerpania wody,

• pasy przeciwpożarowe, oddzielające las od obiektów stanowiących zagrożenie pożarowe (takich jak np. parkingi leśne, linie kolejowe, zakłady przemysłowe, drogi publiczne, poligony wojskowe).

Zdarza się, że podczas długotrwałej suszy, gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe, Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu. Taki zakaz chroni nie tylko przyrodę przed pożarem, ale także wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych. Sprawdzajmy aktualne komunikaty o zagrożeniu pożarowym na stronie internetowej nadleśnictw  

Przypominamy (zgodnie z art. 29. i 30. ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r.), iż:

  • nie wolno rozpalać ognisk i używać otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Spacerując po lesie nie palimy papierosów, każda iskra to niebezpieczeństwo pożaru;
  • w trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom, po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi (samochodem, quadem, motocyklem). Na zmotoryzowanych turystów czekają parkingi leśne i miejsca postoju pojazdów, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem. Nie zastawiajmy również autem dróg pożarowych; warto też podkreślić, że na 107 tys. km dróg leśnych w Lasach Państwowych 50% (dokładnie 50 630 km) to zarazem drogi pożarowe.
  • o miejsca, w których  można rozpalić ognisko na biwaku czy przyrządzić posiłek na grillu należy pytać w miejscowym nadleśnictwie. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, co eliminuje ryzyko powstania pożaru. Po zakończeniu biwakowania pamiętajmy, by nie zostawiać ogniska bez opieki, nawet jeśli pozostał tylko popiół. By mieć pewność, iż wiatr nie roznieci go na nowo, należy obsypać je ziemią a wokół wykopać rowek lub odgarnąć ściółkę do czystej ziemi. Informacje o miejscach biwakowania znajdują się na stronie internetowej naszego nadleśnictwa: http://www.lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/osrodek-dziewicza-gora 
  • pożar mogą spowodować również śmieci, pamiętajmy, by zabierać je ze sobą. Jeżeli zobaczymy nielegalne wysypiska, najlepiej zgłosić to leśnikom lub policji.

Leśnicy oraz strażacy liczą na współpracę, zwłaszcza przy wykrywaniu źródeł ognia.

 Jeżeli podczas wycieczki turyści zauważą niepokojącą sytuację, pożar lub niebezpieczeństwo jego powstania, powinni zawiadomić straż pożarną, leśników lub policję, dzwoniąc pod telefon alarmowy 112 lub do straży pożarnej 998.

Więcej na: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lp-caly-czas-inwestuja-w-system-przeciwpozarowy 

 Karolina Prange

Nadleśnictwo Łopuchówko

Specjalista ds. edukacji leśnej

 

Rafał Śniegocki

Naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji