Nowe stacje rowerowe

Strona Główna » Nowe stacje rowerowe

  • Stacja obok placu zabaw przy Jasnej Roli
    Stacja obok placu zabaw przy Jasnej Roli
  • Stacja blisko rogu ul. Karpia
    Stacja blisko rogu ul. Karpia

Od 1 marca br. przybyły na Naramowicach dwie nowe stacje roweru miejskiego (razem mamy teraz cztery)! Wygląda na to, że Urząd Miasta przystał na prośby mieszkańców wyrażone w specjalnej petycji pod koniec maja 2017 roku. Bardzo mnie to cieszy, gdyż jest to pewna forma nagrody za obywatelskie zaangażowanie.

W tym miejscu warto przypomnieć całą historię. W maju ubiegłego roku walczyliśmy jako dzielnica o stację roweru miejskiego w ramach konkursu Europejskiej Rywalizacji Rowerowej. Dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych mieszkańców udało się nam zająć drugie miejsce w niesamowitym starciu z drużyną ze Świerczewa. Walka trwała do ostatnich minut, a współzawodnictwo naramowicko-świerczewskie stało się przykładem pozytywnego działania: mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce. Miałem przyjemność organizować nasze dzielnicowe przejazdy, poznając w ten sposób fantastyczne osoby, dzięki którym rozwija się teraz siatka naszych stacji roweru miejskiego. 

Wieczorem 31 maja 2017 umówiliśmy się jako drużyna naramowicka na "ostateczne starcie" z rowerzystami ze Świerczewa pod Mostem św. Rocha, czyli w połowie drogi między naszymi dzielnicami. Efektem tej "bitwy" była specjalna deklaracja, którą podpisał każdy z uczestników. Prosiliśmy w niej władze Poznania o postawienie dwóch nowych stacji rowerowych w każdej z walczących o wygraną dzielnic (skala zaangażowania była ogromna, obie dzielnice wykręciły około 1/3 wyniku całego miasta!). Deklaracja ludzi "Północy" (nas) oraz "Południa" (Świerczewa) trafiła na ręce wiceprezydenta Macieja Wudarskiego dzień później.

Urząd Miasta docenił wysiłek obu drużyn i jeszcze w czerwcu ubiegłego roku podczas ceremonii wręczania nagród podjął decyzję o przyznaniu po jednej nowej stacji Naramowicom i Świerczewu. Właśnie ta stacja "konkursowa" - decyzją mieszkańców, w rezultacie internetowego głosowania, zostanie zamontowana na rogu ul. Karpia i Naramowickiej (będzie miała nazwę "Karpia"). 

Jesienią otrzymaliśmy informację o planach Zarządu Transportu Miejskiego w kwestii postawienia jeszcze jednej stacji w obszarze nowych bloków przy ul. Jasna Rola. W listopadzie 2017 wyraziliśmy swoją opinię w tej sprawie jako radni osiedlowi, konsultując sprawę z ówczesnym oficerem rowerowym. Te plany ostatecznie potwierdziły się w lutym br., czwarta stacja powstanie tuż obok placu zabaw przy Jasnej Roli. Podobnie jak pozostałe stacje - w tym istniejące od września 2016 roku "Boranta" i "os. Łokietka", będą służyć codziennie mieszkańcom, ułatwiając dojazd do sąsiednich dzielnic. Szczególnie przydatny wydaje się kierunek Kurpińskiego - na przystanek Pestki. Korzystanie z roweru może być ciekawą alternatywą dla najbardziej odciętych od świata (zakorkowanych) części naszej  dzielnicy.

Jak korzystać z systemu?

Ponieważ stacje roweru miejskiego działają na naszym terenie dopiero półtora roku i nie każdy z Państwa miał okazję ich używać, warto napisać parę zdań o tym, jak korzystać z tego systemu.Operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, który w tym roku będzie miał do dyspozycji 111 stacji oraz 1207 rowerów na terenie całego Poznania, jest firma Nextbike. Aby jeździć, wystarczy zarejestrować się przy terminalu poprzez aplikację mobilną Nextbike, na stronie internetowej www.nextbike.pl lub poprzez infolinię. Należy wpłacić również 10 złotych, z których pobierane będą ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia. Od tego sezonu istnieje możliwość dokonania opłaty w terminalu za pomocą BLIKA (dotychczas można to było zrobić jedynie za pośrednictwem karty płatniczej lub przez internet). Wystarczy mieć przy sobie telefon z aplikacją mobilną banku z BLIKIEM.

Uwaga! Za przejazdy płacimy dopiero, gdy jednorazowe wypożyczenie trwa 20 lub więcej minut. Ci z Państwa, którzy będą się identyfikowali w terminalu kartą PEKA z zakodowanym ważnym imiennym biletem okresowym na strefę A, nie poniosą opłat za wypożyczenie nieprzekraczające 30 minut. Możemy dzielić nasze podróże tak, by były bezpłatne. Dla przykładu: kiedy jadę z os. Łokietka na Stare Miasto, mogę sobie wypożyczyć rower i pojechać najpierw na Wilczak, tam go oddać i wziąć następny, by udać się w dalszą drogę. W ten sposób na pewno nie przekroczę 20 min. na każdym odcinku. Jeżeli upłynie czas bezpłatnego wypożyczenia, wówczas z naszego konta (tego, na które wpłaciliśmy pieniądze) są pobierane środki.Polecam zainstalowanie aplikacji na smartfona - usprawnia proces wypożyczania. Ponadto, co jest bardzo pomocne, podaje informacje między innymi o liczbie dostępnych rowerów na danej stacji oraz przechowuje historię naszych przejazdów. Ułatwia też zgłaszanie awarii, które mają miejsce lub uszkodzeń rowerów. Gdy takie się trafią, zawsze można reagować dzwoniąc na infolinię.

Gorąco Państwa zachęcam do korzystania z systemu roweru miejskiego. W zeszłym roku dosłownie uratował mi życie kilkadziesiąt razy - mogłem ominąć korki i dojechać na czas do celu.

Paweł Sowa

Radny Osiedla Naramowice