Nowości w Poznańskim Rowerze Miejskim (z "TN"72)

Strona Główna » Nowości w Poznańskim Rowerze Miejskim (z "TN"72)

Szanowni Państwo! Mam dobrą wiadomość – wraz z nadejściem wiosny powraca Poznański Rower Miejski. Wielu z nas ułatwi to poruszanie się po dzielnicy oraz przemieszczanie w inne części Poznania. Ten rok będzie wyjątkowy – wszystko poprzez zmiany związane z uruchomieniem systemów roweru Czwartej Generacji.

Postanowiłem na podstawie informacji uzyskanych od Zarządu Transportu Miejskiego przedstawić pokrótce, jak będzie wyglądać funkcjonowanie systemu w tym sezonie.

1 marca br. ruszy system roweru Trzeciej Generacji. Mowa tu o 113 stacjach roweru miejskiego (w tym 4 na Naramowicach) z 1200 rowerami do wypożyczenia. Przypomnę że są one zlokalizowane w następujących miejscach w naszej dzielnicy – zaczynając od północnej części:

- „Boranta” nr stacji 6160, na Naramowickiej pomiędzy ul. Błażeja a Boranta,

- „Jasna Rola” nr stacji 2199, przy placu zabaw przy ul. Jasna Rola,

- „os. Łokietka” nr stacji 6178, na os. Łokietka przy przystanku autobusowym „os. Łokietka I”,

- „Karpia” nr stacji 2198, na skrzyżowaniu ul. Karpiej z Naramowicką.

Nowością będzie pojawienie się w drugiej połowie marca br. systemu Czwartej Generacji. Pod tą nazwą kryje się 445 dodatkowych rowerów, których nie trzeba będzie zostawiać w stojakach przy terminalach! Taki rower będzie można zostawić w wyznaczonych strefach: w ścisłym centrum oraz w tzw. wirtualnych stacjach zlokalizowanych w sąsiedztwie obecnych stacji, a także w miejscach, w których nie ma stacji 3. Generacji. Stref ma być 112. Rowery Czwartej Generacji będą tzw. „rowerami bezstacyjnymi”. Ważne dla nas jako użytkowników będzie przestrzeganie granic tych stref, by nie narazić się na kary za pozostawienie ich poza strefami. Jeszcze jedną ciekawostką będzie pojawienie się 30 rowerów elektrycznych, również w ramach systemu Czwartej Generacji.

System ma działać do końca listopada, Miasto jednak zastrzegło sobie w umowie z operatorem (firma Nextbike Polska) możliwość przedłużenia sezonu o miesiąc. Może się zdarzyć tak, że na rowerach pojeździmy do końca roku.

Zmienia się wysokość opłaty początkowej, którą należy uiścić, by korzystać z systemu. Będzie to 20 złotych. Warunkiem korzystania z systemu będzie rejestracja, akceptacja regulaminu oraz dokonanie opłaty inicjalnej i utrzymanie minimalnego stanu konta w wysokości 20 zł w momencie wypożyczenia (rejestracja i stan konta są wspólne dla systemów 3. i 4. Generacji). Użytkownicy, którzy mają już konto założone w poprzednich latach, mogą z niego korzystać. Powinni jednak pamiętać o konieczności uzupełnienia jego stanu do 20 złotych.

Bez zmian pozostają zasady korzystania – pierwsze 20 minut jest bezpłatne, a dla posiadaczy ważnych biletów okresowych na strefę A (w tym, a, A+B, A+B+C) na karcie PEKA – do 30 minut.

Rower 4. Generacji można będzie wypożyczyć – w strefie lub poza strefą – poprzez komputer pokładowy (także z wykorzystaniem do identyfikacji karty PEKA), aplikację mobilną oraz kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Wypożyczenie rozpoczynać się będzie w momencie zwolnienia blokady, znajdującej się na przednim widelcu ramy roweru, natomiast jego zwrot - poprzez ręczne zapięcie tej blokady. Rower powinien zostać unieruchomiony w taki sposób, aby przednie jego koło znajdowało się w linii prostej z ramą i żeby stał stabilnie.

Trzeba również pamiętać, by rower zaparkować zgodnie z przepisami, nie utrudniając przy tym ruchu drogowego, rowerowego ani pieszego. Nie należy go opierać o drzewa oraz zabytkowe elementy architektury (np. pomniki).

Ciekawą możliwością będzie rezerwowanie rowerów Czwartej Generacji (użytkownik może zarezerwować jednocześnie do 4 rowerów) poprzez aplikację mobilną i stronę internetową. Zarezerwowany pojazd ma czekać na użytkownika maksymalnie 15 minut. Czas rezerwacji zostanie wliczony do czasu wypożyczenia.

Przewidziano także funkcję „Postój”, która dopuszcza możliwość zaparkowania roweru podczas trwającego wypożyczenia. Funkcja będzie dostępna z poziomu komputera pokładowego, czas trwania postoju (maksymalnie 60 minut) zostanie zaliczony do czasu wypożyczenia.

Warto zainstalować aplikację Poznańskiego Roweru Miejskiego na swój smartfon. Podam Państwu numer telefonu do Centrum Obsługi Klienta: 61 666 80 80 - w sezonie rowerowym czynne całą dobę, a także adres e-mailowy: bok@poznanskirower.pl .

Zachęcam Państwa do śledzenia strony poznanskirower.pl gdzie można znaleźć bieżące informacje oraz zalogować się do systemu. Artykuł pisałem 20 lutego br., bazując na wiedzy posiadanej na ten dzień. Ponieważ system Czwartej Generacji zaistnieje w naszym mieście po raz pierwszy w historii, mogą pojawiać się zmiany lub dodatkowe informacje, zatem warto zawsze wszystko sprawdzić przed rozpoczęciem użytkowania.

Życzę bezpiecznej jazdy!

Paweł Sowa

Radny Osiedla Naramowice

Członek Rady Miasta Poznania

 

Fot. Nextbike