Perspektywy dla Naramowic na rok 2019

Strona Główna » Perspektywy dla Naramowic na rok 2019

  • Ulica Rubież obecnie
    Ulica Rubież obecnie
  • Naramowicka obok kościoła
    Naramowicka obok kościoła
  • Fort IV a
    Fort IV a

 

Nadchodzący rok to przede wszystkim jedna duża inwestycja. Rada Osiedla ze swoich środków wykłada na nią 500 tys. zł, a drugie pół miliona pozyskała z grantu Urzędu Miasta. Tą inwestycją jest budowa chodnika, miejsc parkingowych i ścieżki rowerowej wzdłuż Naramowickiej. Uporządkujemy dzięki temu pobocze po stronie kościoła od ul. Sielawy do Rubież. Nareszcie ten fragment Naramowic zacznie wyglądać bardziej reprezentacyjnie. Pochłonie to lwią część naszych środków, jednak takie kwoty wskazał Zarząd Dróg Miejskich.

Staramy się też o kilka drobnych inwestycji, m.in. na placu zabaw przy Jasnej Roli. Autorka tego projektu, przewodnicząca zarządu osiedla Anna Wachowska-Kucharska, chce, by dodać tam urządzenia dla niepełnosprawnych.

Kolejna inwestycja rekreacyjna to plac zabaw przy ul. Sarmackiej. Po powstaniu ma zostać doposażony o kolejne urządzenia – ten temat nadzoruje Elżbieta Skrzypczyńska.

Najlepszą wiadomością jest jednak, że w budżecie miasta Poznań na rok 2019 znalazła się ul. Rubież!  Starania kilku radnych osiedlowych, w tym spotkania z miejskimi radnymi, dały rezultat! Elżbieta Skrzypczyńska, Anna Wachowska-Kucharska, Maciej Moszyński i Jakub Potasznik włożyli wiele swojej pracy. Kluczowe pozostaje teraz, byśmy od ZDM otrzymali projekt przebudowy do zaopiniowania. Staraliśmy się o rozwiązania wymuszające zdjęcie nogi z gazu, a także jezdnię i chodnik. Od roku czekamy jednak na informacje o koncepcji dla tej drogi (konsultacje odbyły się w 2018 r.).

Przekształcony zostanie także teren wokół Fortu 4a. Zwycięski projekt mojego autorstwa w Poznańskim Budżecie Obywatelskim na ścieżki, oświetlenie i kosze na śmieci zostanie poszerzony o projekt złożony przez stowarzyszenie zajmujące się tym miejscem, który zwyciężył w PBO 2019. Wycięta zostanie część drzew zagrażających konstrukcji fortu.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pełną parą powinna ruszyć budowa tramwaju na Naramowice. Trzymajmy kciuki, choć żadnych przeszkód nikt nie przewiduje.

Chcielibyśmy także, by na Naramowicach pojawiło się więcej miejskich rowerów. Urząd rezygnuje jednak z tych odczepianych od stacji, a chce wprowadzić całkowicie mobilne, odbierane tam, gdzie je ktoś pozostawił.

Dofinansujemy też w przyszłym roku szkoły i przedszkola, m.in. na zakup pomocy naukowych, czy remonty.

Zmieni się jednak najpewniej skład Rady Osiedla – wybory już w marcu. Warto na nie pójść i podjąć świadomą decyzję. Nowi radni będą odpowiadali za realizację przygotowanego przez nas budżetu i zgłoszą swój własny na rok 2020.

Michał Kucharski

Radny Osiedla Naramowice