Powstaje Panteon Powstania Wielkopolskiego w Biedrusku

Strona Główna » Powstaje Panteon Powstania Wielkopolskiego w Biedrusku

 

Przy Pałacu Biedrusko praca wre. Powstaje tam jedyny w swoim rodzaju obiekt, upamiętniający zbiorowy, powstańczy wysiłek Wielkopolan. Pomysłodawcy i zarazem wykonawcy zależało, aby nie było to kolejne miejsce do składania okolicznościowych wiązanek kwiatów, ale coś o większym walorze edukacyjnym, uzmysławiające, zwłaszcza młodym, ilu ludzi wtedy, z najróżniejszych miejsc, środowisk, czy stanów, ryzykowało dla polskiej Wielkopolski, kładąc na szalę swoje zdrowie i życie, majątek i dobrobyt. Stąd wziął się pomysł, aby wokół silnie nasyconego symboliką pomnika (którego wykonawcą jest rzeźbiarz z Rogoźna) zrobić ścieżkę historyczną, prowadzącą w tunelu z metalowych pergoli, obrośniętych zimozielonym bluszczem, między którymi umieszczone zostaną tablice z historią powstańczą danego powiatu, najważniejsze nazwiska i wydarzenia. Jest ich 30 do opracowania! Trudne zadanie, bo trzeba było najpierw zebrać i ułożyć materiał, wyłuskać fakty oraz postaci z panoramicznych opracowań, a potem zmieścić wszystkie informacje na nierozciągalnym rozmiarze każdej z tablic. Ta żmudna praca zbliża się powoli do końca. 

Na plac nawieziono masę ziemi, wyrównano i wyłożono kostką teren, ustawiono postument. Całość będzie tworzyła swoistą, cytując właściciela - „pętlę turystyczną”, na którą złożą się: panteon, istniejący już tunel podziemny, gdzie zapoznawać się można z dziejami Biedruska, a w którym umieszczona zostanie zdjęciowa dokumentacja powstania. Rozmaite eksponaty militarne, kolekcja broni białej i palnej oraz literatury historycznej, eksponowane są w podziemiach pałacu, a na zewnątrz oglądać można ciężki sprzęt wojskowy oraz „Antka”. Jest oczywiście gdzie przysiąść, żeby napić się kawy czy herbaty.

Świętowanie setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego siłą rzeczy kierowało nasze myśli ku jego początkom. Przez kolejne miesiące nieco zapomnieliśmy, że przecież nadal trwało, a jego losy ważyły się jeszcze po podpisaniu rozejmu w Trewirze, w lutym 1919 roku. Trwały starcia i prowokacje, żołnierze wciąż ginęli, a Niemcy przygotowywali ofensywę, skutecznie na szczęście zablokowaną dzięki posunięciom politycznym. „Powstanie wygrali żołnierze, a uratowali politycy” – napisał znawca historii powstania wielkopolskiego dr Marek Rezler. 

Dlatego właśnie uroczyste otwarcie, z asystą wojskową, odbędzie się 28 czerwca – w setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego, który ostatecznie pieczętował kwestię włączenia Wielkopolski w granice państwa polskiego. Wydarzenie objęli swym patronatem Wojewoda Wielkopolski oraz Arcybiskup Metropolita Poznański. Trwają starania o uzyskanie patronatu Prezydenta Rzeczypospolitej. 

Renata Zychla

 

Fot. "TN"