strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Instytucje, Usługi, Sklepy » Instytucje » Poznański Park Naukowo-Technologiczny

 

  • Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwesytetu im. Adama Mickiewicza

ul. Rubież 46

tel. 61 827 97 63

www.ppnt.poznan.pl

 

Czy myślą Państwo, że to zamknięta instytucja naukowa? Błąd! Okazuje się, że placówka ta może niejednemu z nas pomóc w działaniu firmy, zrealizowaniu innowacyjnego pomysłu, czy przeprowadzeniu badań naukowych.

 O tym, czym właściwie jest Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM  opowiada nam pani Justyna Adamska – kierownik ds. rozwoju.   

- Poznański Park Naukowo-Technologiczny działa w ramach Fundacji UAM. Jest jej oddziałem i zarazem najstarszą w Polsce tego typu instytucją. Zaznaczam, że korzystać z niego mogą wszyscy, a nie tylko pracownicy czy studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

 Na czym polega działalność parków technologicznych? Są to miejsca, w których innowacyjne przedsiębiorstwa otrzymują wsparcie na różnych płaszczyznach. Na przykład – jeśli mieszkaniec Naramowic ma pomysł na biznes, ale nie wie, co z nim zrobić, nie ma na niego pieniędzy, nie ma wiedzy z zakresu prowadzenia firmy, może zgłosić się do nas. Pierwszym działem, do którego trafi, jest Inkubator Technologiczny, który opiekuje się młodymi firmami albo Dział Transferu Technologii. Ich zadaniem będzie zweryfikowanie tego pomysłu. Najważniejsza jest innowacyjność przedsięwzięcia. Może do nas przyjść nawet ten, kto już założył firmę, bo w naszych Inkubatorach ma szansę lepiej się rozwijać, otrzyma preferencyjne stawki najmu i szereg darmowych usług doradczych i szkoleniowych. Rozwój naszej działalności współfinansują państwo i Unia Europejska w celu poprawy poziomu innowacyjności w Polsce.

Park to szansa dla studentów i absolwentów zainteresowanych przedsiębiorczością i jednocześnie swoim rozwojem naukowym. Nasz najnowszy budynek (Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii) powstał z myślą o młodych naukowcach, którzy na swoje pomysły nie dostaną kredytu z banku. Stworzyliśmy odpowiednio wyposażone laboratoria, żeby np. młody chemik przyszedł na gotowe i tam pracował. Zysk dla państwa polega na tym, że ten człowiek swoją wiedzę i unikatowy pomysł rozwija i komercjalizuje. Nasz prezes, prof. Bogdan Marciniec, powtarza, że tworzenie, jak on to nazywa, Poznańskiej Dzielnicy Wiedzy wspólnie z Uniwersytetem na Morasku może zatrzymać młodych i zdolnych w Poznaniu. Na razie mamy 60 firm, niektóre malutkie – jedno- dwuosobowe,  ulokowane głównie w Inkubatorze. Parki technologiczne to nie tylko biura, naukowcy i prace badawcze. To również wymiana myśli, dlatego organizujemy spotkania, na przykład pikniki rodzinne, na których można porozmawiać, wymienić się pomysłami. 

Misją PPNT jest stymulowanie przepływu wiedzy oraz stworzenie dogodnych warunków dla osób i firm, którym zależy na innowacyjności.