strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Przy ulicy Karpiej czy Karpia? JUŻ WIEMY!

Na Naramowicach lat temu » Spotkania z historią » Przy ulicy Karpiej czy Karpia? JUŻ WIEMY!

 

Wiemy! Wreszcie wiemy. Kwestie tę rozwiązał nasz dociekliwy czytelnik – pan Andrzej, który napisał do Zarządu Dróg Miejskich, a ostateczną odpowiedź otrzymał z biura GEOPOZ-u. Rozwiewa ona wszelkie wątpliwości. Nazwa została nadana ulicy w roku 1938 i zgodnie z panującym wtedy zwyczajem była nazwą przymiotnikową (podobnie jak inne dawne ulice w Poznaniu – np. Kozia, Gołębia).

A zatem – drodzy Lokatorzy budynków przy tej ulicy – mieszkacie przy ulicy Karpiej!

Przechodnie – idziecie ulicą Karpią!

Cóż, my jako redakcja musimy uderzyć się w pierś, bo uznawaliśmy nazwę za formę Dopełniacza rzeczownika „karp” - przez analogię do nazwy ulicy (kogo? czego?) Sielawy. Ta,  nadana w roku 1996, zgodnie ze współczesnym trendem ma faktycznie już formę rzeczownika w Dopełniaczu.

Tak więc niesłusznie pisaliśmy zawsze o ulicy Karpia zamiast o ulicy Karpiej.

A skąd w ogóle wziął się ten karp w nazwie? Nie od rzeczy. Przy tej ulicy znajdowały się bowiem hodowlane stawy rybne, z karpiami właśnie, leżące na terenie dawnych dóbr dworskich, przejętych jeszcze w latach 20-tych XX wieku za długi przez miasto Poznań. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy zmieniali w Poznaniu (a więc także na Naramowicach) wszystkie nazwy ulic, Karpią pozostawili, tyle że w niemieckiej formie „Karpfenstrasse”.

(rz)

Fot. "TN"