Radny Paweł Sowa o kilku ważnych sprawach (z "TN"71)

Strona Główna » Radny Paweł Sowa o kilku ważnych sprawach (z "TN"71)

Szanowni Państwo,

w wyniku wyborów samorządowych, które odbyły się jesienią 2018 roku, zostałem przez Państwa wybrany do Rady Miasta Poznania. Za ten zaszczyt dziękuję i traktuję jednocześnie jako zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz naszej dzielnicy i naszego miasta. Kontynuuję jednocześnie pracę radnego osiedlowego. Chciałbym przedstawić kilka ważnych spraw dla Naramowic, o które postanowiłem zawalczyć w ostatnich dwóch miesiącach (korzystając z mandatu radnego miejskiego oficjalnie zaprzysiężonego w dniu 19 listopada 2018).

Komunikacja – linia 144 będzie miała wydłużone godziny kursowania!

Jeszcze w grudniu złożyłem interpelację do Prezydenta Poznania o zwiększenie częstotliwości kursowania linii autobusowej nr 44 (Boranta - Kurpińskiego). Chodziło mi o przekształcenie linii w regularną dzienną (obecnie pojazdy kursują tylko w godzinach szczytu porannego i popołudniowego), zwiększenie taktu w godzinach szczytu komunikacyjnego, a także kierowanie większych pojazdów do obsługi.

Oto stanowisko Zarządu Transportu Miejskiego w odpowiedzi na moją interpelację: 

1) wymiana taboru linii na bardziej pojemny (autobusy 12-metrowe) – to bardzo dobra wiadomość, zwiększy się komfort podróżowania;

2) wydłużenie godzin kursowania linii, tj. od godziny 5.30 do 20.00 z zachowaniem obecnej częstotliwości kursów – to również dobra wiadomość! Zmiany te zostaną wprowadzone najprawdopodobniej na początku II kwartału bieżącego roku; 

3) ZTM nie podziela póki co mojego poglądu w kwestii zwiększenia częstotliwości kursów – i to jest pole do dyskusji, będę przekonywać o tej potrzebie w najbliższym czasie;

4) mój postulat dotyczący uruchomienia kursów linii również w soboty i dni świąteczne będzie przedmiotem analizy. Postaram się przekonać ZTM do pozytywnej decyzji. 

Linia autobusowa nr 144 (44) to trochę takie moje "dziecko".  Wywalczyłem ją jako radny osiedlowy na spotkaniu z ówczesnym Wiceprezydentem Maciejem Wudarskim w dniu 27 czerwca 2016 roku, które poświęcone było usprawnieniom komunikacyjnym dla dzielnicy. Argumentowałem, że Naramowice czekające na upragniony tramwaj, muszą przez kilka lat mieć szybką możliwość dostania się do PST.

Reasumując: linia autobusowa nr 144 będzie przewozić pasażerów Naramowic i Piątkowa przez 15,5 godziny w ciągu dni roboczych (dzisiaj tylko ok. 8 godzin dziennie).

 Zieleń – mieszkańcy zabiegają o tereny dla sportu i rekreacji na wschodnich Naramowicach

Jesteście Państwo niesamowici! 665 osób poparło petycję, którą uruchomiłem, odpowiadając na pomysł p. Marty Nowak. Celem było zablokowanie sprzedaży działki miejskiej przy ul. Czarnucha i przeznaczenie pod park. Napisałem petycję, zamieściłem w internecie, a mieszkaniec naszej dzielnicy p. Maciej Michalski pomógł w stworzeniu profilu na facebooku „Tereny zielone dla wschodnich Naramowic”. 

Nasza działalność została zauważona przez urzędników, w tym p. Bartosza Gussa - nowego Zastępcę Prezydenta, który zaprosił nas do rozmów. Zablokowanie sprzedaży działki przy ul. Czarnucha okazało się niemożliwe, jednak Państwa podpisy spowodowały, że Wydział Gospodarki Nieruchomościami stara się znaleźć inne rozwiązanie dla problemu braku terenów zieleni publicznej. Szuka działek pod zieleń i negocjuje z innymi podmiotami, w tym Krajowym Ośrodkiem Wspierania Rolnictwa, który posiada sporo gruntów w tej części Naramowic. Prace trwają, miałem możliwość uczestniczyć w dwóch spotkaniach roboczych w WGN. Petycję na ręce Wiceprezydenta Bartosza Gussa złożyłem w dniu 11 grudnia 2018.

Bezpieczeństwo – przejścia dla pieszych na Łużyckiej i Rubieży zostaną doświetlone!

Miło mi poinformować, że w ramach autopoprawki Pan Prezydent Jacek Jaśkowiak przyjął do projektu Budżetu Miasta na 2019 rok 100 tysięcy złotych na "doświetlenie przejść dla pieszych na ul. Łużyckiej i Naramowicach". Poprawkę oficjalnie zgłosił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej dzięki zrozumieniu problemu przez dwie radne miejskie tego ugrupowania. Tu pragnę podziękować Paniom Radnym Małgorzacie Dudzic-Biskupskiej oraz Małgorzacie Woźniak, które włączyły moją propozycję do swoich poprawek budżetowych. Chodzi o doświetlenie (wzorem przejścia przez ul. Naramowicką na wysokości Hotelu Naramowice) trzech przejść w ciągu ulicy Łużyckiej: przy przystanku Kupały, przy ul. Dziewanny, przy przystanku os. Łokietka, ponadto przejścia przy ul. Rubież.

Na problem ulicy Łużyckiej zwracało uwagę wielu mieszkańców - jest przeciążona ruchem samochodowym (który będzie wzrastać), a jednocześnie przechodzi tam bardzo wiele osób (ich celem jest os. Łokietka z punktami handlowo-usługowymi, szkołą, parkiem, itd). Poprawa bezpieczeństwa na trzech przejściach dla pieszych jest tu palącą kwestią.

Równie newralgicznym miejscem jest ul. Rubież w miejscu styku z traktem dla pieszych łączącym tzw. rynek (z filią Biblioteki Raczyńskich), a wschodnią, rozbudowującą się częścią dzielnicy. To przejście uczęszczane przez dzieci. Wzrost ruchu samochodowego każe zadbać o bezpieczeństwo na tym obszarze. 

Realizacja doświetlenia przejść nastąpi zapewne pod koniec roku. Cieszę się, że poprawią bezpieczeństwo pieszych i kierowców w naszej dzielnicy.

Paweł Sowa

Radny Osiedla Naramowice

Członek Rady Miasta Poznania