Służebność Gruntowa na ulicy Błażeja

Problemy Naramowic » Służebność Gruntowa na ulicy Błażeja

W 2006 roku podobnie jak wielu innych zakupiłem lokal mieszkalny przy ulicy Błażeja w Poznaniu od dewelopera - spółki „TRUST”. Podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży pracownik spółki poinformował mnie, iż będę zobowiązany płacić służebność gruntową na rzecz dewelopera za przejazd ulicą Błażeja do swojego lokalu, aż do czasu przejęcia tej drogi przez Miasto Poznań. Zapis taki znalazł się w moim akcie notarialnym, z zaznaczeniem, iż odpłatność za służebność jest na czas określony. Zgodziłem się, wychodząc z założenia, że to formalność, skoro mieszkam w dużym, cywilizowanym mieście, a deweloper otrzymał od niego pozwolenie na budowę. Minął rok. Wtedy na portalu internetowym Gazety Wyborczej pojawiła się informacja, iż trzech wspólników spółki „TRUST” wywalczyło w Strasburgu 247 000 EURO rekompensaty od rządu polskiego w związku z tym, iż Prezydent Miasta Poznania odmówił przejęcia odpłatnie dróg osiedlowych, które były objęte służebnością gruntową. Byłem tym zaskoczony, bo nie wiedziałem, że taki proces sądowy się toczył i to już od dawna. Niemniej ucieszyłem się, że sprawa jest zakończona. Niestety, po upływie kolejnych lat okazało się, że Miasto Poznań przejęło tylko część ulicy Błażeja, łączącą ulicę Naramowicką z Jasną Rolą, pozostawiając wielu mieszkańców z odpłatną służebnością gruntową na pozostałych odcinkach ulicy Błażeja, wewnątrz osiedli.

 W ciągu kolejnych lat bezskutecznie korespondowałem w tej sprawie z Zarządem Dróg Miejskich oraz Miastem Poznań, otrzymując wymijające odpowiedzi, aby wreszcie w 2016 roku dostać pismo z ZDM-u, że nie zamierzali i nie zamierzają tych dróg przejąć. Z kolei od biura dewelopera „Trust” w tym samym czasie otrzymałem informację, że oprócz odpłatnej służebności gruntowej, na mnie i innych mieszkańcach spoczywa obowiązek remontów tych dróg oraz ich utrzymania w czystości.

 Zdając sobie sprawę, że samotnie nic nie zdziałam, postanowiłem założyć pod koniec 2016 roku grupę na facebooku, zrzeszającą mieszkańców Błażeja. Liczy ona już 162 osoby i wciąż się powiększa. Zamierzamy walczyć o swoje prawa jako stowarzyszenie.

 Wszystkich, którzy mają ten sam problem lub chcieliby nam pomóc, zapraszamy do dołączenia do nas na facebooku. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA BŁAŻEJA POZNAŃ NARAMOWICE.

Arkadiusz Wawrzyniak