Wybieg dla psów przy Jasnej Roli

Strona Główna » Wybieg dla psów przy Jasnej Roli

To już pewne, że wybieg powstanie. Poczyniłem z Zarządem Zieleni Miejskiej pierwsze ustalenia. Na spotkaniu 9 marca przedstawiłem oczekiwania mieszkańców i zarazem psiarzy, które zebrałem poprzez profil projektu.

Mój zwycięski (wśród propozycji zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018) projekt cieszy się sporym zainteresowaniem – wciąż otrzymuję zapytania o terminy i szczegóły. Potrzeba budowy takiego obiektu była oczywista od dawna, sporo jednak czasu musiało upłynąć, żeby udało się pozyskać środki. Okazało się, że Naramowiczanki i Naramowiczanie sami musieli podjąć decyzję o finansowaniu, głosując właśnie na wybieg.

Znajdzie się on na tyłach placu zabaw przy Jasnej Roli, na pagórku ponad nim i siłownią. To najlepsza lokalizacja – nie trzeba będzie wycinać żadnych drzew. ZZM chce wykonać wybieg do końca lipca i jest to realny termin. Sporo propozycji mieszkańców uda się zrealizować. Ogrodzenie będzie miało 1,80 m, zostanie wzmocnione od spodu betonem, by żaden z naszych czworonogów się pod nim nie przekopał. Z dwóch stron znajdą się furtki ze śluzami, by ograniczyć ewentualne ucieczki. Będzie też brama techniczna. Nawierzchnia pozostanie dotychczasowa, urząd miał tu na uwadze, że wysianie trawy jest bardzo czasochłonne. Obecna roślinność powinna zostać wzmocniona.

Poza czterema zwykłymi kłodami drewna znajdzie się też kilka zabawek. Wybieg zostanie wyposażony w małą równoważnię, łamaną pochylnię, dwa pojedyncze przeskoki, słupki do slalomu. Na tyle pozwala budżet projektu. Jeśli pozostaną jakieś środki, chciałbym je wykorzystać na kilka nasadzeń wokół wybiegu, bo drzewa dające cień bardzo się przydadzą.

Teren niestety jest na razie zbyt mały, by stworzyć osobne wybiegi dla małych i dużych psów. Dopiero w przypadku przejęcia działek Skarbu Państwa będzie można myśleć o rozbudowie obiektu. To kilkuletnia perspektywa. Ustaliliśmy też z Zarządem Zieleni Miejskiej, że na wybiegu znajdzie się wezwanie do sprzątania po swoim psiaku. 

Ze względu na koszty nie da się wykonać ze środków Budżetu Obywatelskiego oświetlenia. Musiałaby dopomóc Rada Osiedla, do czego postaram się ją przekonać.

Wszystkimi informacjami będę się dzielił. Wkrótce mam otrzymać treść założeń do przetargu na projekt. To kolejny etap.

Michał Kucharski

Radny Osiedla Naramowice